1956-ra emlékeztünk
Az emlékezés kötelesség. Az örökösök örök felelőssége. Ennek a felelősségnek a tudatában, részeként tisztelegtek a Gárdonyisok az október 20-án megtartott iskolai ünnepség keretei között, 1956 forradalma, a szabadságharc előtt.
Dr. Herczegné Ruszkai Edit tagintézmény-vezető ünnepi beszédében külön hangsúlyozta, hogy amikor 1956 eseményeit idézzük fel, sokszor eszünkbe sem jut, hogy azoknak a forrongó, majd vérzivataros napoknak voltak olyan érintettjei is, akikre legtöbbször nem gondolunk. A gyerekek. Akikről nem igazán tudjuk, hogyan élték meg ezeket a napokat.
A budapesti Csics Gyula naplójából idézett:
“A mai nap lett volna a tizenkettedik születésnapom. Ma nem lehetett megtartani a születésnapot, mert ma is lövöldöztek, ha nem is annyira, de még távolról is hallatszott lövés."
Ez az írás üzenet: a felnőttek döntéseit a gyermekek nem szenvedhetik meg; figyelmeztet arra a felelősségre, melyet a gyermekek jövőjéért kell vállalni mindenkinek.
Milyen üzenete lehet 1956 októberének az általános iskolások számára?
Olyan értékek elmélyítése, melyek alapjai lehetnek az egyéni és közösségi életnek, így: az emberi jogok tisztelete, a szabadság védelme, a tudás megbecsülése, a személyes példamutatás ereje, a közösség érdekeinek a személyes érdekek elébe helyezése.
“Beszéld el nekem a múltat, s megismerem belőle a jövőt!” – mondta Konfuciusz.
Ezt teszik a tanítók, tanárok. A mindennapokban, a tanítási órákon, az ünnepségeken az emlékezés keretei között megismertetik a gyerekekkel népünk, országunk, lakóhelyünk múltját,hogy felnőve, azokra alapozva tudják formálni a jövőt.
A 7.osztályosok ünnepi műsorában a Gárdonyi tornatermében találkozott a múlt és a jövő.
További információk a Gárdonyi Géza Tagiskola Facebook oldalán; és a www.amiiskolank.hu oldalon.
Copyright - Szuhakálló Önkormányzata - Készítette: Humán Kft. – normál nézet