Hírlevelek
Tájékoztatók, Hirdetmények
- Adóövezeti besorolás - telekadó
- Ebtartás változás bejelentő
- Ebösszeíró adatlap 2021
- Felsőzsolca-Sajóivánka II-III. 400kV-os távvezeték és optikai összeköttetés létesítése integrált építési és környezetvédelmi engedély határozatáról
- Gazdasági Program 2020-2024
- Helyi Esélyegyenlőségi Program
- Hirdetmény Határ-völgyi veszélyeshulladék-lerakó kapacitásbővítéséről
- Korrigált Hirdetmény Határ-völgyi veszélyeshulladék-lerakó kapacitásbővítéséről
- Közlemény Felsőzsolca-Sajóivánka II-III. 400kV-os távvezeték és optikai összeköttetés létesítése tárgyában
- Közlemény előzetes hatásvizsgálati eljárásról
- MOK Háziorvosi Munkacsoport COVID 19 útmutató
- Nyilvántartás a szálláshely szolgáltatási tevékenységekről
- OMSZ közlemény az ügyeleti rendszerről
- Tájékoztató a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzethez, kapcsolódó kedvezményekről
- Álláspályázat pénzügyi -gazdálkodási ügyintéző munkakör betöltésére.
Hatósági hirdetmények
Hírek - Önkormányzati hírek
Pálinkafőzés otthon
Az utóbbi években egyre elterjedtebbé vált a desztillálóberendezések megvásárlásával az otthoni pálinkafőzés, melynek legfontosabb tudnivalói az alábbiak szerint foglalhatók össze:
FOGALMAK A JÖVEDÉKI SZABÁLYOZÁSBAN
Párlat: a bérfőzés és magánfőzés keretében előállított 2208 20 19, 2208 20 99, 2208 90 33, 2208 90 39, 2208 90 51, 2208 90 71 vámtarifaszám alá tartozó alkoholtermék.
Magánfőzés: "A párlatnak a magánfőző, több tulajdonostárs magánfőző esetén valamely tulajdonostárs lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása."
Magánfőző: "Az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy, aki saját tulajdonú gyümölccsel, gyümölcsből származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik."
Bérfőzés: "A párlat szeszfőzdében a bérfőzető részére történő előállítása."
Magánfőzés
Magánfőzésben a magánfőző évente legfeljebb 86 liter (42 fokos) mennyiségű párlatot állíthat elő, mely a magánfőző háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál. A magánfőzéshez való jogot minimum 5 darab párlat adójeggyel (700 Forint/darab) válthatja meg a magánfőző.
Párlat adójegy: A tárgyévben előállítani tervezett magánfőzött párlat előállításához az előállítást megelőzően párlat adójegyet kell beszerezni a vámhatóságtól. A párlat adójegy a beszerző magánfőzőt egy liter magánfőzött párlat tárgyévi előállítására jogosítja. A párlat adójegy 700 Forint értéket képvisel, egy liter 42 térfogatszázalékos tényleges alkoholtartalmú párlat adótartalmát figyelembe véve. A magánfőző tárgyévi első beszerzéskor legalább 5 párlat adójegyet szerez be és tárgyévben legfeljebb 86 darab párlat adójegyet szerezhet be és legfeljebb ennek megfelelő mennyiségű párlatot állíthat elő. Ha a magánfőző a párlat adójeggyel megfizetett adójú párlatmennyiségnél több párlatot állít elő, akkor a tárgyév végéig be kell szereznie a többletmennyiség utáni párlat adójegyeket a vámhatóságtól azzal, hogy az éves mennyiségi korlátot ilyen esetben sem lehet túllépni.
PÁRLAT MAGÁNFŐZÉS KERETÉBEN TÖRTÉNŐ ELÁLLÍTÁSÁNAK SZABÁLYAI
A magánfőző a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzést, valamint a bejelentett adatokban történt változást az azt követő 15 napon belül köteles bejelenteni a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz.
A bejelentés tartalmazza a magánfőző nevét, lakcímét, adóazonosító jelét, a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés időpontját, a desztillálóberendezés űrtartalmát és tárolásának, használatának helyét, ha az eltér a magánfőző lakcímétől.
A bejelentéshez szükséges nyomtatvány az Önkormányzati Hivatali Portálban elérhető, az ügy elektronikusan intézhető.
A magánfőző köteles megőrizni és hatósági ellenőrzéskor bemutatni a desztillálóberendezés feletti jogszerű tulajdonszerzést igazoló iratot.
Az önkormányzati adóhatóságnál regisztrált magánfőző jogosult párlat adójegy beszerzésére. A magánfőző a párlat adójegy igénylésekor a vámhatóságnak megadja nevét, lakcímét, adóazonosító jelét, az előállítani kívánt párlat mennyiségét, valamint nyilatkozik arról, hogy a magánfőzésre vonatkozó jogszabályi feltételeknek megfelel.
A vámhatóság a párlat adójegyet a párlat adójegy értékének megfizetését követően bocsátja az igénylő rendelkezésére.
A párlat adójegy igénylése és rendelkezésre bocsátása az igénylő választása szerint papír alapon vagy elektronikusan történik.
A magánfőzött párlat kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható el, feltéve, hogy értékesítésre nem kerül sor. A magánfőzött párlat kizárólag alkoholtermék-adóraktár részére értékesíthető.
A magánfőzött párlat eredetét a párlat adójegy igazolja.
Magánfőzés esetében az adó megállapításához és az adótartozás végrehajtásához való jog 1 év elteltével évül el.
JOGKÖVETKEZMÉNYEK
A vámhatóság magánfőzésre használt desztillálóberendezést lefoglalja, ha
a magánfőző a bejelentésében az adó megállapításához szükséges adatokra, valamint a bérfőzésben előállított párlatra vonatkozóan valótlan nyilatkozatot tesz;
a magánfőző a desztillálóberendezést a párlattól eltérő alkoholtermék előállítására használja;
a magánfőző a párlatot a fentiekben ismertetettektől eltérően értékesíti.
A vámhatóság ellenőrzései során a Jöt-ben és a Vhr-ben meghatározottak teljesülését vizsgálja. A vámhatóság vizsgálni fogja továbbá az alkoholvizsgáló mobil laboratórium bevonásával végzett ellenőrzések alkalmával a közúton, közterületen, nem jövedéki engedélyes kereskedők üzlethelyiségeiben (elsősorban olyan a vendéglátó-ipari üzletekben, ahol párlat illegális forgalmazása feltételezhető) előtalált olyan alkoholtermékeket, melyek tekintetében vélelmezhető, hogy magánfőzés vagy bérfőzés keretében kerültek előállításra. A vámhatóság az előzőeken túlmenően a jövőben is elvégzi az ellenőrzött információkat tartalmazó – például a bérfőzetőkre vagy a magánfőzőkre vonatkozó – közérdekű bejelentések kivizsgálását is.
2018.11.23. (forrás: HT/www.palinkafozes.com)