Hírlevelek
Tájékoztatók, Hirdetmények
- Adóövezeti besorolás - telekadó
- Ebtartás változás bejelentő
- Ebösszeíró adatlap 2021
- Felsőzsolca-Sajóivánka II-III. 400kV-os távvezeték és optikai összeköttetés létesítése integrált építési és környezetvédelmi engedély határozatáról
- Gazdasági Program 2020-2024
- Helyi Esélyegyenlőségi Program
- Hirdetmény Határ-völgyi veszélyeshulladék-lerakó kapacitásbővítéséről
- Korrigált Hirdetmény Határ-völgyi veszélyeshulladék-lerakó kapacitásbővítéséről
- Közlemény Felsőzsolca-Sajóivánka II-III. 400kV-os távvezeték és optikai összeköttetés létesítése tárgyában
- Közlemény előzetes hatásvizsgálati eljárásról
- MOK Háziorvosi Munkacsoport COVID 19 útmutató
- Nyilvántartás a szálláshely szolgáltatási tevékenységekről
- OMSZ közlemény az ügyeleti rendszerről
- Tájékoztató a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzethez, kapcsolódó kedvezményekről
- Álláspályázat pénzügyi -gazdálkodási ügyintéző munkakör betöltésére.
Hatósági hirdetmények
Hírek - Önkormányzati hírek
Kezdődik a szüret - a mustgáz veszélyei
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tűzmegelőzési Bizottság célul tűzte ki, hogy felhívja a borkészítés veszélyes velejárójára a figyelmet, ami a mustgáz.
A mustgáz a szüreti időszakban minden évben több, akár halállal végződő balesetet is okoz, pedig a tragédiák megfelelő körültekintéssel és elővigyázatossággal megelőzhetők.
A gyümölcsben lévő cukor az erjedés folyamata során etil-alkohollá és szén-dioxiddá bomlik. Az utóbbi a mustgáz, ami színtelen és szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb gáz, amely a levegőt kiszorítva a föld közelében terül el, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ezáltal oxigénhiányos állapotot teremt. Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti!
A mustgázt belélegzett ember azért nem tud menekülni, mivel a végtagok elnehezülnek, azok használata nehézkes, illetve lehetetlen, így megakadályozza a helyiség elhagyásában.
A rosszullét, majd az eszméletvesztés pillanatok alatt bekövetkezik, az ájulás miatt pedig beáll a fulladásos halál. Ha csak rövid időre megyünk le a pincébe, és azt hisszük, ebből nem lehet baj, nagyon nagyot tévedünk, ugyanis pár perc is elég ahhoz, hogy meghaljunk.
Nagy bajba kerülhet az is, aki a sérült segítségére siet. Légzőkészülék nélkül a segítő is könnyen rosszul lehet, így ehelyett azonnal értesíteni kell a mentőket és a tűzoltóságot, akik szakszerű segítséget tudnak nyújtani.
Kis odafigyeléssel akár életet menthetünk:
- megfelelő szellőztetéssel,
- a hordók nagy térben való elhelyezésével,
- gázérzékelő riasztóberendezés használatával,
- a pincébe derékmagasságban tartott és botra erősített gyertyával tanácsos lemenni. (Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget.)
Ha eszméletlen sérültet látunk egy borospincében, ne menjünk közel hozzá, ne hajoljunk fölé, ne próbáljuk élesztgetni, mert közben magunk is belélegezhetjük a mérgező gázt. A lehető leghamarabb értesítsük a mentőket (104) és a tűzoltóságot (105), illetve az egységes segélyhívó számot (112) is hívhatjuk. A pincébe csak légzőkészülékben lehet lemenni, így a tűzoltóság közreműködése szükséges.
(A fotó illusztráció)
2013.09.21. (forrás: Katasztrófavédelem)