Hírek - Önkormányzati hírek

Településképi szabályzók társadalmasítása

Az önkormányzat a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény alapján elkészíttette a teljes településre vonatkozó Településképi Arculati Kézikönyv (továbbiakban: kézikönyv), valamint a kézikönyvre alapozottan a településkép védelmi rendelet (továbbiakban: rendelet) tervezetét.

A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI.8.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kormányrendelet) előírásai szerint az elkészült kézikönyvet és rendeletet partnerségi egyeztetésre kell bocsátani.

A településképi arculati kézikönyv

„A kézikönyv a – települések természeti és épített környezete által meghatározott – településképi jellemzők bemutatásának és minőségi formálásának eszköze. A kézikönyv feltárja és ismerteti a településen belül jól elkülönülő egyes településrészek arculati jellemzőit és értékeit, és ennek figyelembevételével szöveges és képi megjelenítés formájában javaslatot tesz a településképhez illeszkedő építészeti elemek alkalmazására.”

A településképi arculati kézikönyv célja, egy olyan szemléletformáló kiadvány kidolgozása, mely a helyi lakosság, döntéshozók, újonnan betelepülők számára nyújt tájékoztatást az épített és természeti értékekről, a település építészeti arculatának jellemzőiről, és iránymutatást ad az épített környezet alakításával kapcsolatos elvárásokról.

Településképi rendelet

A településképi rendeletet a településképi arculati kézikönyv alapján kell elkészíteni. A rendelet célja, hogy biztosítsa a településképi követelmények meghatározásával a kívánt településkép elérését.
A településképi arculati kézikönyv és a településképi rendelet az épített és természeti környezet alakításának eszközei, melyek érvényesülése jótékony hatást eredményez a teljes közösség számára, de egyben korlátokat is jelent, melyek a helyi lakosság és a vállalkozások mindennapjaira hatással lesznek.
A településkép védelmét szolgáló intézkedések alapja, hogy az abban foglaltakat széleskörű társadalmi konszenzus övezze, ezért a készítésébe be kell vonni a lakosságot, hogy érdemi módon beleszólhassanak otthonuk, környezetük alakításába.

A kézikönyv és rendelet kidolgozásában az önkormányzat partnerei részt vehetnek, elmondhatják véleményüket, javaslataikat,avégett hogy a településkép sajátos helyi arculata közösen kerüljön meghatározásra.

A településképi arculati kézikönyv tervezet megtekinthető weboldalunkon, a Partnerségi egyeztetés címnél, míg a településkép védelméről szóló rendelet-tervezet az Önkormányzat menüben, az önkormányzati rendelet-tervezetek társadalmi véleményezése cím alatt lelhető fel.

Mindkét dokumentum megtekinthető a Községházán is, ügyfélfogadási időben.

Az önkormányzat képviselő-testületének a településfejlesztéssel, településrendezéssel és településkép védelemmel összefüggő partnerségi egyeztetésről szóló szabályozásában foglaltak szerint, 2017. december 12. napján lakossági fórum kerül megrendezésre, ahol a partnerek szóban, vagy 2017. december 21-ig írásban, papír alapon az önkormányzati hivatalban leadva illetve elektronikusan a jegyzo@szuhakallo.hu hivatali e-mail címre megküldve adhatnak javaslatot, tehetnek észrevételt a készítendő településképi kézikönyv és rendelet kidolgozásához.

A határidőre beérkezett véleményeket lehet figyelembe venni, azok kiegészítésére, valamint a határidőn túl beérkezett vélemények figyelembe vételére nincs mód.
.


2017.11.28. (forrás: HT)